چاپ        ارسال به دوست

استعلام برخط وضعیت خودرو، جلوگیری از جعل امضاء و انتقال امن پول از جمله مزایای معامله خودرو در سکوهای تجارت الکترونیکی مجاز
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد؛

استعلام برخط وضعیت خودرو، جلوگیری از جعل امضاء و انتقال امن پول از جمله مزایای معامله خودرو در سکوهای تجارت الکترونیکی مجاز

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد؛

استعلام برخط وضعیت خودرو، جلوگیری از جعل امضاء و انتقال امن پول از جمله مزایای معامله خودرو در سکوهای تجارت الکترونیکی مجاز

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)؛ امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در حاشیه برگزاری جلسه کارشناسی انجام معاملات برخط خودرویی کشور، گفت: رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایجاد فرصت عادلانه برای حضور شركت‌هاي نوآور بخش خصوصي در خدمت‌رسانی به مردم است.

وی با اشاره به ظرفیت مردمی در اقتصاد دیجیتال کشور، همكاري مشترك بين دولت و شركت‌هاي بخش خصوصي را باعث ارائه خدمات بهتر و باكيفيت‌تر به مردم دانست.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به مزیت های استفاده از سکوها برای معامله خودرو، تصریح کرد: ارائه استعلام‌های سلامت خودرو و سوابق تصادفات، عدم وجود منع معاملاتی در مورد خودرو و طرفین معامله، وجود وکالت‌نامه در مورد خودرو، سابقه و دفعات نقل و انتقال خودرو و مواردی مانند آن از جمله اطلاعاتی است که در زمان خرید، می‌تواند باعث عادلانه‌تر شدن اطلاعات طرفین معامله باشد.

وی در این گفتگو، افزود: از سوی دیگر، طرفین در چارچوب مشخصی نسبت به انجام معامله اقدام می‌کنند که هزینه‌های انجام معامله را به شدت کاهش می‌دهد که از جمله مهم‌ترین آن کاهش ریسک قضایی و پرونده شکایت است.

کلاهدوزان با اشاره به بهره‌برداری از امضای الکترونیکی، گفت: مزیت دیگر این خدمت استفاده از امضاي الكترونيكي است، يک بحث جدي كه در پرونده‌هاي قضايي مطرح می شود، ادعای جعل در قولنامه‌های دستی می‌باشد.

وی در ادامه افزود: مدلی که اکنون و در این بستر پياده‌سازي شده، امضای الکترونیکی است، و امکان انکار وجود ندارد، چراکه این امضا رمزنگاری شده و یکتا است و طبق قانون، غير قابل انكار است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به شیوه انتقال پول در بهره‌برداری از این خدمت، تصریح کرد: مزیت دیگر، بحث نحوه انتقال پول است، به این معنی كه در صورت تمايل طرفين، یک حساب امن به‌صورت واسط قرار گرفته و خريدار پول مربوط به بیعانه یا بخش اول ثمن معامله را داخل آن حساب واریز می‌نماید و زمانی‌که تعهدات قراردادی فروشنده انجام شد، این پول در وجه فروشنده آزاد مي‌شود و اين باعث مي‌شود که بخشي از عدم اطمينان‌هایی که در معلاملات وجود دارد کاهش یابد.

وی با تاکید بر اختیاری بودن استفاده از این خدمت، اظهار داشت: هيچ‌گونه اجباري در استفاده از اين خدمت وجود ندارد و کاملاً اختیاری است و شهروندان می‌تواند همانند گذشته از شیوه‌های مرسوم نیز استفاده کنند.

کلاهدوزان با اشاره به هزینه‌های استفاده از این خدمات، گفت: طبيعتاً خدمات ارائه شده در این شیوه، توسط نهاد ذي‌ربط كه در قانون تعبیه شده یعنی سازمان تنظيم مقررات، تعرفه‌گذاری‌ می‌شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایان با اشاره به پیش‌بینی زمانی برای ارائه این خدمات به صورت عمومی، تصریح کرد: زیرساخت این کار در وزارت صمت و مجموعه نیروی انتظامی (فراجا)، در انتهاي سال گذشته ارائه شده و فراخوان مربوط به سكوهاي منتخب نیز صورت گرفته است و اکنون سكوها در حال پياده‌سازي فرآيندهاي اجرايي‌ این موضوع هستند و پيش‌بيني می شود که تا اواخر خردادماه شاهد ارائه سرويس عمومی به مردم باشیم.


١٠:٠٠ - سه شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٣    /    شماره : ٦٧١    /    تعداد نمایش : ٧٠١