چاپ        ارسال به دوست

افتتاح 6 طرح ملی وزارت صمت با حضور رئیس جمهور
همزمان با روز ملی صنعت و معدن:

افتتاح 6 طرح ملی وزارت صمت با حضور رئیس جمهور

همزمان با روز ملی صنعت و معدن صورت گرفت:

افتتاح 6 طرح ملی وزارت صمت با حضور رئیس جمهور

همزمان با روز ملی صنعت و معدن 6 طرح ملی وزارت صمت، با سرمایه گذاری 3577 میلیارد تومان، با حضور رئیس جمهور به صورت ویدیوکنفرانسی افتتاح شد.

این 6 طرح بزرگ صنعتی و معدنی در هفتاد و هفتمین پنجشنبه‌ های افتتاحی دولت، دهم تیرماه، به دستور رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به صورت ویدیوکنفرانسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این طرح ‌ها مجموعا با سرمایه گذاری 3577 میلیارد تومان و ایجاد 881 فرصت شغلی جدید در استانهای یزد، زنجان، هرمزگان و آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.

طرح شمش فولادی پارس بوتیل یزد در اشکذر، طرح توسعه توتون و تنباکو فراوری شده شرکت جی تی آی پارس سلطانیه، طرح تولید کاشی و سرامیک جواهر یزد در اشکذر، طرح انتقال و ذخیره صادرات اسید سولفوریک در کرمان و بندرعباس، طرح آهک پخته و هیدراته در اهر و طرح گندله سازی شرکت آهن اسفنجی اردکان طرح هایی بودند که با دستور رئییس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفتند.

اقدامات ارزشمند دولت در حوزه معادن و تکمیل زنجیره فولاد

رئیس جمهور در آیین افتتاح طرح های ملی وزارت صمت ضمن تبریک روز صنعت و معدن به تمامی فعالان این بخش، گفت: اقدامات بسیار بزرگی در حوزه معادن انجام شده که از نظر اشتغال جوانان، تامین نیازهای داخلی و همچنین صادرات محصولات معدنی آثار آن مشهود است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در هفتاد و هفتمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید بعد از افتتاح طرح های ملی بخش صنعت، معدن و تجارت در استان های مختلف کشور، اظهار داشت: ما امروز نیازمندی‌ های داخل را رفع و صادر می‌کنیم. اینکه در زمینه فولاد دهمین کشور و در مس هفتمین کشور در دنیا هستیم، جای افتخار است. این زحمات مدیران و مهندسان ما است که این ظرفیت‌ها را به بالفعل می ‌کنند و سنگ از زیرزمین استخراج می‌شود و به زنجیره فولاد تبدیل می ‌شود.

زنجیره تولید فولاد در دولت‌ های یازدهم و دوازدهم تکمیل شد

روحانی با ابراز خوشحالی از تکمیل زنجیره تولید فولاد در دولت‌ های یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: بسیار خوشحالم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش شد، زنجیره تولید فولاد کامل شود. بحث خام‌ فروشی که مطرح می ‌شود، کنسانتره داشته باشیم، ولی گندله و... را نداشته باشیم، مقصد نهایی یعنی شمش فولاد را نخواهیم داشت و مجبور به صادرات سنگ آهن می‌شویم. چه قدر تفاوت است بین صادرات سنگ آهن تا شمش آهن. چه ارزش افزوده‌ای را این زنجیره ایجاد می ‌کند.

وی با یادآوری افتتاح‌ های امروز در زمینه فولاد خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم این است که این زنجیره کامل شد و بسیاری از طرح ‌هایی که امروز افتتاح شد، زنجیره قبلی را در همان استان یا استان مجاور تکمیل می‌ کرد. گاهی یک شرکت همه زنجیره را دارد یا در یک استان این زنجیره وجود دارد.

رییس دولت با اشاره به طرح‌های آبرسانی از خلیج فارس به مرکز کشور ابراز داشت: بحث‌ های زیادی بود که این سنگ آهن را استخراج کنیم و در همان جا فرایند تولید فولاد انجام شود یا در جنوب و لبه آب این زنجیره انجام شود. مسئله آب بود که آیا صرفه دارد آب ببریم یا سنگ را ببریم.

رشد صادرات کشور در بهار امسال

رئیس جمهور تآکید کرد: صادرات کشور در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته 2/69 دهم درصد افزایش داشته است و در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین بازه زمانی درسال گذشته، ۱۰ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار جنس وارد کردیم که نیاز کشور بوده، در همین زمان ۱۰ میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار صادرات داشتیم یعنی صادرات و واردات ما تراز مثبتی داشته است.
وی افزود: در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته 2/69 دهم درصد افزایش صادرات داشته ایم یعنی صادرات ما بیشتر ازواردات بوده است.
روحانی ادامه داد: اینکه مردم می‌گویند باید به داخل توجه داشته باشیم منطقی است، اما بدون نگاه به خارج هم غلط است چنانچه رهبری فرمودند اتکا به درون و برون نگری، یعنی هم باید به درون کشور توجه داشته باشیم وهم برون نگر باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به وقوع جنگ اقتصادی و همزمانی آن با کرونا طی یک سال اخیر افزود: صنعت کشور نقش بزرگی در هماهنگی‌ های این شرایط سخت داشت و مردم باید توجه کنند که رشد ما نسبت به سال‌های گذشته مثبت بوده است در سال ۹۹ که در بسیاری از کشور‌ها رشد منفی هفت درصد یا ۹ درصد حاکم بود یعنی رشد اقتصاد جهانی بیش از ۳ درصد منفی بود ما رشد مثبت 6/3 دهم داشتیم که با وجود جنگ اقتصادی و کرونا رشد ما مثبت بوده است.
آقای روحانی تاکید کرد: خیلی دلمان می‌خواست که دولت را با رشد منفی به دولت بعدی تحویل ندهیم و تلاش کردیم که شرایطی خوبی ایجاد شود و دولت بعدی در کرونا نیاز به تخت آی سی یو نداشته باشد امروز در حالی دولت را تحویل می‌دهیم که حدود ۱۴ هزار تخت بیمارستانی درسراسر کشورداریم و توسعه ۱۴ هزار تخت بیمارستانی طی یکسال در تاریخ کشور بی سابقه است.
وی تصریح کرد: همه این موفقیت‌ ها با تلاش بخش خصوصی ودولتی و همراهی مردم حاصل شده است.
رئیس جمهور گفت: ما در سال‌ های اخیر حقوق کارمندان و بازنشستگان را افزایش دادیم یعنی افزایش ۵ ونیم برابری هر چند که زندگی مردم در این سه سال اخیر خیلی سخت بود، وقتی ازکرونا صحبت می‌ کنیم یعنی یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به خاطرکرونا بیکار شده اند و زندگی آن‌ها در مشقت قرارگرفته است.
آقای روحانی افزود: امسال خشکسالی بخش زیادی از مشاغل را تعطیل کرد و مردم در سختی قرار گرفتند، اما با همراهی شان کار بزرگی انجام دادند.
رئیس جمهور تاکید کرد: من می‌خواهم در این روز صنعت و معدن از همه مردم ایران از تمام صنعتگران و معدنکاران از همه آن‌ها که برای ایران عزیز در این سه سال و نیم در سخت‌ترین جنگ ایستادگی کردند و رزمندگان خط مقدم جنگ نرم بودند تشکر و سپاسگزاری کنم.

کسب بالاترین رشد فولادی جهان در دوران کرونا

وزیر صمت هم در این ضمن تبریک روز ملی صنعت و معدن، گفت: در دوران شیوع پاندمی کرونا کشور با رشد 13/3 درصدی در تولید فولاد، بالاترین رشد فولادی را در بین کشورهای دنیا در سال 2020 به خود اختصاص داد.

علیرضا رزم حسینی با اشاره به حفظ جایگاه دهمی ایران در بین کشورهای تولید کننده فولاد، خاطر نشان کرد: با بهره برداری از طرح های امروز وزارت صمت، تعداد واحدهای تولید کننده شمش فولادی کشور به 89 مورد رسید.

رشد صنعتی 9/9 درصدی در سه ماهه پایانی سال 1399

وی با تشریح شرایط صنعتی کشور خاطرنشان کرد: اگر امروز تولید کشور حال خوبی دارد و کالای ایرانی در بازار به فراوانی در دسترس است، با تکیه بر همت بلند کارآفرینان، تولیدکنندگان، صنعت گران و معدن کاران کشور میسر شده است که می بایست به بهانه روز ملی صنعت و معدن قدردان زحمات آنان باشیم.

رزم حسینی با تأکید بر میزان رشد صنعتی کشور در سال گذشته خاطرنشان کرد: در سه ماهه پایانی سال گذشته کشور رشد صنعتی 9/9 درصدی را تجربه کرد و در بسیاری از کالاها و رشته های صنعتی شاهد رشد چشمگیر و جهش تولید بودیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت 72 هزار واحد فعال صنعتی و تولیدی کشور افزود: این واحدها اشتغال مستقیم دو میلیون و پانصد و چهل و دو هزار نفر را فراهم نموده اند و بخش صنعت در کنار پتروشیمی، سهم 75 درصدی از ارزش صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده اند.

رزم حسینی با تأکید بر اجرای سیاست درون زایی و برون نگری اقتصاد مقاومتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاطر نشان کرد: در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی واردات مواد اولیه کارخانجات را تأمین نمودیم و مفتخریم که در سه ماهه نخست سال جاری در اکثر کالاها و محصولات رشد تولید بالای 50 درصدی را تجربه کرده ایم.

اجرای طرح عظیم آزادسازی 6000 محدوده و معدن غیرفعال کشور

وی به آمار رسمی مربوط به حوزه معدن کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون 6130 معدن فعال در کشور داریم که ظرفیت مستقیم اشتغال 245 هزار نفر را فراهم نموده اند.

وزیر صمت به اجرای طرح عظیم آزادسازی 6000 محدوده و معدن غیرفعال کشور اشاره کرد و افزود: ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیر فعال کشور برای فعالسازی از طریق واگذاری با برگزاری مزایده آزاد شد و برنامه مزایده عمومی محدوده های اکتشافی، مجوز برداشت، گواهی کشف و پروانه های بهره‌ برداری این معادن در ٣١ استان کشور، جنوب کرمان، مناطق تجاری ارس، ماکو و قشم با ایجاد فرصت برابر و شفافیت در واگذاری انجام پذیرفت.

افتتاح 6 طرح ملی وزارت صمت، با سرمایه گذاری 3577 میلیارد تومان و اشتغالزایی 881 نفر

وزیر صمت ادامه داد: 6 طرحی که امروز با دستور رئیس جمهور مورد بهره برداری قرار می گیرند در مجموع با سرمایه گذاری 3577 میلیارد تومان و ظرفیت اشتغال زایی 881 نفری در مدار تولید قرار می گیرند.

رزم حسینی با اشاره به جزئیات و ویژگی های طرح هایی که همزمان با روز ملی صنعت و معدن مورد افتتاح قرار می گیرند، تصریح کرد: طرح شمش فولادی پارس بوتیل یزد در اشکذر، طرح توسعه توتون و تنباکو فراوری شده شرکت جی تی آی پارس سلطانیه، طرح تولید کاشی و سرامیک جواهر یزد در اشکذر، طرح انتقال و ذخیره صادرات اسید سولفوریک در کرمان و بندرعباس، طرح آهک پخته و هیدراته در اهر و طرح گندله سازی شرکت آهن اسفنجی اردکان طرح هایی هستند که با دستور رئیس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفته و ضمن رفع نیاز داخلی، تقویت توان صادراتی کشور را باعث می شوند.


١٧:٤٨ - چهارشنبه ٩ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٤٢٠    /    تعداد نمایش : ٥١٥٦