چاپ        ارسال به دوست

به كوشش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و با همکاری وزارت امور خارجه؛

ایران به موافقت‏نامه منطقه‌ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه پيوست

به كوشش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و با همکاری وزارت امور خارجه، كشور ایران به موافقت‏نامه منطقه‌ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه پيوست.
به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ایران به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ)، موافقت‏نامه منطقه‌ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را امضاء كرد و به‌عنوان پنجمین کشور بعد از ارمنستان، بنگلادش، کامبوج و چین، به این موافقت‏نامه پیوست.
کمیسیون اسکاپ، بازوی توسعه منطقه‌ای سازمان ملل متحد در منطقه آسیا و اقیانوسیه می‏‌باشد که از 53 کشور عضو پيوسته و 9 عضو وابسته تشکیل شده است. چشم‌انداز اصلی کمیسیون اسکاپ این است که به‌عنوان پلت‏فرم چند جانبه جامعی در توسعه اقتصادی و اجتماعی فراگیر و پایداری در سطح آسیا و اقیانوسیه فعالیت نماید و به‌ویژه، به موضوع تسهیل و ساده سازی مقررات و فرآیندهای تجارت فرامرزی از طریق تدوین و تصویب موافقت‏نامه‌های بین‌المللی و منطقه‏‌ای بپردازد.
در این راستا، کمیسیون مذکور از سال 1394 اقدام به تنظیم موافقت‏نامه‏‌ای با محوریت "تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی" نمود و طی آن از تمامي ذینفعان درخواست کرد تا به منظور دستیابی به یک سیستم متحد و یکپارچه تبادل و شناسایی اطلاعات و اسناد تجاری، در تدوین و پیاده‏‌سازی آن نقش آفرین باشند.
در همين راستا، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از سوی وزارت امور خارجه به‌عنوان نقطه تماس ایران به این کمیسیون معرفی شد و از آن پس، مذاکرات مربوط به این موافقت‏نامه را پیگیری نمود تا سرانجام، پس از برگزاری جلسات متعدد در باب تدوین و نهایی‏ سازی متن و مفاد موافقت‏نامه، این سند در 30 اردیبهشت 1395 به تصویب اعضاء رسید.
بر اساس این گزارش، مراسم امضای موافقت‏نامه مزبور با هماهنگی دبیرخانه اسکاپ در 29 آگوست مقارن با 7 شهریور سال جاری در بانکوک برگزار شد که طی آن، مقامات کمیسیون مزبور و نمایندگانی از کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، تایلند، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی و روسیه حضور داشتند و کشورهای بنگلادش، کامبوج و چین اقدام به امضای موافقت‏نامه نمودند. در آن تاریخ، نمایندگی کشورمان در بانکوک به دلیل نهایی نشدن فرآیند داخلی اخذ تأییدیه‏‌های لازم از سوی هیأت وزیران، بدون اظهار نظری در مراسم شرکت نمود. اما این موافقت‏نامه سرانجام در جلسه 8 شهريور 1396 هیأت وزیران به تصویب و طی تصویب‏ نامه شماره 72533 مورخ 1396.06.14 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.
شايان ذكر است، پیوستن به موافقت‏نامه تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه یکی از دستاوردهای بزرگ ملی و منطقه‌ای برای کشورمان است که پیش‏‌بینی می‏‌شود مزایای ذیل را به همراه داشته باشد:
• خروج از موضع آسیب‏ پذیری و انزوای اقتصادی و گسترش روابط تجاری در راستای بهره‌گیری از فضای باز بین‌ المللی ایجاد شده در دوران پسا برجام
• تشویق توسعه تجارت در سطح منطقه‌ای و ایجاد زمینه حضور فعال ایران در سازمان‏‌های اقتصادی بین‌المللی
• افزایش تعامل ‏پذیری سیستم جامع تجارت ایران با سایر کشورهای منطقه و استحکام بخشیدن به روابط سیاسی و اقتصادی میان طرفین
• شکل‏‌گیری چارچوب‏‌های قانونی و فنی مؤثر و مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی روز دنیا در سیستم تجارت الکترونیکی کشور و ایجاد زمینه یکسان‏ سازی مقررات تجاری در سطح بین‌المللی
• ادغام در اقتصاد جهانی به سبب افزایش حجم تبادلات تجاری ناشی از حمایت از معاهدات و پیمان‌های بین‌المللی


١٥:١٤ - يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٩٩    /    تعداد نمایش : ١٠٠٧٨