چاپ        ارسال به دوست

پاسخ رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فضاسازی های مشکوک:

هیچ مشکلی برای ارائه نماد اعتماد الکترونیکی وجود ندارد

این روزها به نظر می‌رسد برخی از جریانات در فضای سایبری با هدف قرار دادن مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، قصد دارند به هر شکل ممکن جایگاه این مرکز را تضعیف کنند، تا با حذف یا دور زدن این نهاد قانونی به مقاصد خود برسند. صد البته که موازی‌ کاری در نهادهای دولتی قصه جدیدی نیست، اما این که چرا در موضوعی که به حوزه کسب و کار مربوط می‌شود و مدیران بانک مرکزی به آن ورود و فین‌تک‌ها را تشویق می‌کنند که نیازی به گرفتن "نماد اعتماد الکترونیکی" ندارند، سئوال‌ برانگیز است. اما از سوی دیگر، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، نظارت بر عملکرد کسب و کارهایی که در فضای مجازی درحال فعالیت هستند را از وظایف قانونی خود می‌داند. این رفت‌ و برگشت‌ها موجب سردرگمی فعالان این حوزه شده است که رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی هم از بروز این موضوعات اظهار شگفتی می‌کند.
به گزارش روابط عمومی
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به نقل از "هفته نامه عصر ارتباط"، اخیراً نیز سایت ارائه‌ دهنده خدمات "نماد اعتماد الکترونیکی" مشکلاتی در زمینه ارائه خدمات به کسب‌ و کارها داشت که رئیس این مرکز علت اصلی آن را تغییر پیمانکار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی در زمینه ارائه خدمات وجود ندارد؛ اما این که اکنون به این موضوعات توسط عده‌ای دامن زده می‌شود، ابهام ایجاد می‌کند.
رمضانعلی صادق‌زاده می‌گوید: بر اساس تکلیفی که در اساسنامه و قانون توسعه تجارت الکترونیکی داشتیم، بایستی در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مرکز داده بازرگانی کشور را ایجاد می‌کردیم. الآن هاستینگ یک سری از سامانه‌ها مثل سامانه نماد اعتماد (صدور e نماد)، سامانه ستاد و سامانه جامع تجارت، در مراکز داده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است. ما می‌خواستیم این تکلیف را انجام دهیم؛ از سال پیش شروع کردیم و با سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و بر اساس دستور وزیر
صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد این مرکز سرمایه‌گذاری کردیم که به تدریج این مرکز داده درحال تشکیل است.
وی افزود: در حال حاضر هاستینگ سامانه تجارت داخلی در مرکز داده‌ای است که ایجاد کرده‌ایم. مرکز داده سامانه دریافت e نماد را هم این جا ایجاد کردیم. سامانه صدور e نماد دست پیمانکار بیرونی بود، اما الآن به داخل مرکز منتقل شده و توسعه‌اش دادیم و درحال به‌روزرسانی هستیم.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ادامه داد: ما از همه افراد حقیقی و حقوقی، چه آن هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و چه آن هایی که تقاضا برای دریافت e نماد داده‌ و مدارک شان را فرستاده‌اند و منتظر هستند تا لوگوی اعتمادشان را از ما بگیرند، به دلیل این اختلال عذرخواهی می‌کنیم.
صادق‌زاده با اشاره به این که در حال حاضر هیچ اختلالی در ارائه خدمات وجود ندارد، گفت: این که گفته می‌شود مشکلات سه هفته ادامه داشته درست نیست. از آن جا که سامانه دست پیمانکار بیرونی بود، وقتی به وی اعلام کردیم که سامانه باید به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی منتقل شود، طبیعی بود اختلالاتی داشته باشیم.
وی افزود: این موضوع باعث شد در کار برخی شرکت‌ها که در مرحله فرآیند تمدید یا تجدید، یا آستانه گرفتن ‌e نماد بودند و مدارک شان را ارسال کرده بودند، مشکل به‌وجود آمد. از سویی مجوز آن هایی که یک مقدار کار ارزیابی‌شان زمان بر بود؛ برای مثال شرکت‌هایی که نیاز به گرفتن مجوزهای دیگری در حوزه‌های تخصصی دیگر همچون وزارت بهداشت یا بانک مرکزی یا گردشگری داشتند، صدور نماد متوقف شد تا در جریان این نقل و انتقال و به‌روزرسانی مجدداً به آن ها پرداخته شود.
صادق‌زاده با بیان این که پیمانکار قبلی e نماد یک فرد حقیقی بوده است، عنوان کرد: یک فرد حقیقی پیمانکار قبلی سامانه e نماد بوده که در قالب یک شرکت این امور را انجام می‌داده است؛ البته بعد از تغییر حالت فرد به شرکت دیگر تمدید قرارداد صورت نگرفته است. در حقیقت از مدت‌ها قبل دستورات و نقشه راه به منظور تشکیل یک مرکز داده در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و انتقال یا راه‌اندازی سامانه‌های حاکمیتی به این مرکز داده، ایجاد شده بود که با توجه به راه‌اندازی مرکز داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند وقت اخیر به کمک سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) دیگر نیازی به تمدید قرارداد با بخش خصوصی وجود نداشته است.
وی نسبت به شایعات منتشر شده مبنی بر انتشار اطلاعات ثبت‌ شده کسب و کارهای آنلاین در سامانه e نماد واکنش نشان داد و گفت: هیچ‌گونه اطلاعاتی از این سامانه منتشر و افشا نمی‌شود و همچنان تمامی اطلاعات با امنیت بالا نگهداری می‌شوند و امنیت اطلاعات، از جمله شماره تلفن، آدرس فروشگاه یا برای افراد حقیقی، کد پستی تضمین می‌شود و هیچ‌گونه نگرانی بابت انتشار اطلاعات کسب و کارهای آنلاین وجود ندارد.


١٢:١٠ - شنبه ٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٢٤    /    تعداد نمایش : ٨٧٤١