چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی:

در صورتی که از نماد اعتماد الکترونیکی در امور تأیید نشده استفاده شود، با متخلفين برخورد می‌شود

بعد از عدم صدور مجوز برای فعالیت‌ یک شرکت بزرگ فروش اینترنتی محصولات آرایشی، بهداشتی و نوشیدنی از سوی دستگاه‌های متصدی، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکي گفت: در صورتی که اثبات شود واحدها از نماد اعتماد الکترونیکی صادر شده در امور تأیید نشده استفاده می‌کنند، به‌عنوان متخلف با آن‌ها برخورد می‌شود.
به گزارش روابط عمومي
مرکز توسعه تجارت الکترونیکي به نقل از خبرگزاري ایسنا، بعد از افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بازارهای مصرف، بسیاری از کسب و کارها، از جمله برخی شرکت‌های تولیدی در حوزه‌های مختلف، بخش بزرگی از بازار فروش خود را در فضای مجازی قرار دادند و حتی برخی دیگر نیز اصل بازار خود را به فضای مجازی منتقل کردند.
این موضوع باعث شده توجه ویژه‌ای به قوانین تجارت در حوزه فضای مجازی شود و قوانین سرسختانه‌ای نیز بر آن حاکم شود؛ اما به هر حال نوپایی این حوزه از تجارت باعث شد برخی تخلف‌ها خارج از دید و نهادهای ناظر یا در بستر خلاءهای قانونی فضای مجازی به وقوع بپیوندد که گاه این تخلفات به شرکت‌های بزرگ و نام‌دار تعلق دارد.
درپی مطرح شدن زمزمه‌های عدم صدور مجوز تولید، توزیع، فروش و صادرات یکی از شرکت‌های بزرگ آرایشی و بهداشتی و خوراکی که به‌صورت اینترنتی اقدام به بازاریابی و فروش می‌کرد، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیان کرد: اگر این شرکت مجوزهای تخصصی لازم را از نهادها و دستگاه‌های تخصصی خود نداشته باشد، به‌عنوان متخلف با آن‌ها برخورد خواهد شد.
رمضانعلی صادق‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاري ایسنا با اشاره به اهمیت کسب مجوزهای تخصصی شرکت‌ها برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی گفت: روال دریافت نماد الکترونیکی به این صورت است که یک شرکت یا کسب و کار که تقاضای دریافت نماد اعتماد را دارد، باید مجوزهای لازم را در حوزه‌های عمومی دریافت کند و در صورتی که در شاخه‌های تخصصی مانند پزشکی یا مواد غذایی فعالیت می‌کند نیز باید مجوزهای تخصصی ادارات مربوطه را داشته باشد.
وی در ادامه درباره این‌که برخی شرکت‌ها با نماد اعتماد الکترونیکی درحال فعالیت هستند که مجوز فعالیت آن‌ها از سوی نهادهای تخصصی مربوطه زیر سئوال رفته است، افزود: اگر چنین موردی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد شرکت مربوطه نماد اعتماد الکترونیکی خود را در زمینه دیگری دریافت کرده است و از آن در حوزه‌هایی استفاده می‌کند که مجوز لازم را نداشته و مورد اعتراض نهادهای تخصصی قرار گرفته‌ است.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکي افزود: در صورتی که در میان کسب و کارهای دارای مجوز چنین موردی مشاهده شود، با آن‌ها طبق ضوابط و قوانین به‌عنوان واحدی که از مجوز خود خارج از موضوع استفاده می‌کند، برخورد خواهیم کرد.
گفتني است، چندی پیش سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای اعلام کرده که یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده و فروشنده برخی لوازم آرایشی، دمنوش و بسته‌های سلامت و بهداشت هیچ‌گونه مجوزی برای تولید، توزیع و فروش کالاهای خود ندارد و این درحالی است که این شرکت با سایت رسمی و علامت نماد الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت درحال تبلیغ گسترده و فروش محصولات خود در فضای مجازی است.


١٠:١٠ - شنبه ٦ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٢٠    /    تعداد نمایش : ٨٤٧٤