چاپ        ارسال به دوست

گامی بلند به سوی یکپارچه سازی سامانه های جامع تجارت در کشور های منطقه

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ایران به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) موسوم به UN/ESCAP، موافقت‏نامه منطقه ‏ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را امضا نمود. ایران به عنوان پنجمین کشور بعد از ارمنستان، بنگلادش، کامبوج و چین به این موافقت‏نامه پیوسته است.
کمیسیون اسکاپ، بازوی توسعه منطقه ‏ای این سازمان در محدوده آسیا و اقیانوسیه می‏ باشد که از 53 کشورهای عضو و 9 عضو وابسته تشکیل شده است. چشم انداز اصلی کمیسیون اسکاپ این است که به عنوان پلت‏فرم چند جانبه جامعی در توسعه اقتصادی و اجتماعی فراگیر و پایداری در سطح آسیا و اقیانوسیه فعالیت نماید و به ویژه، به موضوع تسهیل و ساده سازی مقررات و فرآیندهای تجارت فرامرزی از طریق تدوین و تصویب موافقت‏نامه های بین ‏المللی و منطقه‏ ای بپردازد.
در این راستا، کمیسیون مذکور از سال 1394 اقدام به تنظیم موافقت‏نامه‏ ای با محوریت تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی نمود و طی آن از کلیه ذینفعان درخواست کرد تا به منظور دستیابی به یک سیستم متحد و یکپارچه تبادل و شناسایی اطلاعات و اسناد تجاری در تدوین و پیاده‏ سازی آن نقش آفرین باشند. از این‏ رو مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از سوی وزارت امور خارجه بعنوان نقطه تماس ایران به این کمیسیون معرفی گردید و از آن پس مذاکرات مربوط به این موافقت‏نامه را پیگیری نمود تا سرانجام، پس از برگزاری جلسات متعدد در باب تدوین و نهایی‏ سازی متن و مفاد موافقت‏نامه، این سند در 30 اردیبهشت ماه سال 1395 به تصویب اعضا رسید.
بر اساس این گزارش، مراسم امضای موافقت‏نامه مزبور با هماهنگی دبیرخانه اسکاپ در 29 آگوست مقارن با 7 شهریور ماه سال جاری در بانکوک برگزار شد که طی آن، مقامات کمیسیون مزبور و نمایندگانی از کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، تایلند، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه حضور داشتند و کشورهای بنگلادش، کامبوج و چین اقدام به امضای موافقت‏نامه نمودند. در آن تاریخ نمایندگی کشورمان در بانکوک به دلیل نهایی نشدن فرآیند داخلی اخذ تاییدیه‏ های لازم از سوی هیئت محترم وزیران بدون اظهار نظری در مراسم شرکت نمود. اما این موافقت‏نامه سرانجام در جلسه مورخ 96/06/08 هیئت وزیران به تصویب و طی تصویب‏نامه شماره 72533مورخ 96/06/14 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردید.
این گزارش در پایان می افزاید: پیوستن به موافقت‏نامه تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه یکی از دستاوردهای بزرگ ملی و منطقه ‏ای برای کشور است که پیش‏بینی می‏ گردد مزایای ذیل را به همراه داشته باشد:
• خروج از موضع آسیب‏ پذیری و انزوای اقتصادی و گسترش روابط تجاری در راستای بهره گیری از فضای باز بین‏ المللی ایجاد شده در دوران پسا برجام
• تشویق توسعه تجارت در سطح منطقه ‏ای و ایجاد زمینه حضور فعال ایران در سازمان‏ های اقتصادی بین ‏المللی
• افزایش تعامل ‏پذیری سیستم جامع تجارت ایران با سایر کشورهای منطقه و استحکام بخشیدن به روابط سیاسی و اقتصادی میان طرفین
• شکل‏ گیری چارچوب‏ های قانونی و فنی موثر و مبتنی بر استانداردهای بین ‏المللی روز دنیا در سیستم تجارت الکترونیکی کشور و ایجاد زمینه یکسان‏ سازی مقررات تجاری در سطح بین ‏المللی
• ادغام در اقتصاد جهانی به سبب افزایش حجم تبادلات تجاری ناشی از حمایت از معاهدات و پیمان های بین ‏المللی


١٥:١٤ - يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٩٩    /    تعداد نمایش : ٢١٧